Munkarehabilitáció
A mentális zavarral élő emberek felépülésének folyamatát segítő pszichoszociális beavatkozások közül kiemelkedő fontossággal bír a munkarehabilitáció. Ezen belül külön ki kell emelnünk a nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatást, amely jelentősen csökkenti a mentális zavarral élő emberek stigmatizációját és elősegíti a társadalmi reintegrációt.
Az Ébredések Alapítvány már a kilencvenes évektől megkezdte a támogatott foglalkoztatás és a felépülés-alapú közösségi ellátás módszerének alkalmazását a mentális zavarral élő emberek segítésében. Alapítványunknál a komplex rehabilitáció részeként jelenik meg klienseink munkához segítése.
A támogatott foglalkoztatás filozófiája öt alapvető emberi jogra épül, ezek:
- Mindenkinek joga van arra, hogy emberi méltóságát tiszteletben tartsák.
- A szabad választás joga mindenkit megillet.
- Mindenkinek joga van az emberi kapcsolatok kiépítéséhez és a közösségi életben való egyenrangú részvételhez.
- Mindenkinek joga van a társadalmi életben való aktív részvételre.
- Mindenkinek joga van a helyi közösségben való integrált élethez.
A munkához segítés lépései:
- Felmérjük a munkavállaló egyéni szükségleteit, képességeit, készségeit a mentális zavarral élő embert segítő szakemberek bevonásával.
- Egyéni, személyes preferenciára építve (az ideális és a „még jó” munkahelyek kiválasztása) az egyénre szabott munkarehabilitációs tervet dolgozunk ki számára, az őt támogató szakember bevonásával.
- Ezt készségfejlesztés követi, amelynek során célzottan, az adott munkahelyen szükséges készségeket tanítjuk, minél inkább a reális helyszíneken. Egyéni és/vagy csoportos tréningeket nyújtunk a munkakeresés és a munkavállalás hatékonyabbá tétele érdekében.
- Ezt követően a team megbeszélésen a munkatársak ötletei és a munkakeresési terv alapján megpróbáljuk az ideális munkahelyet feltárni kliensünk számára, amely első lépésben mindig nyílt munkaerőpiaci munkahely. A munkahely keresésben a kliens és segítői is részt vesznek.
- Pozitív kapcsolatépítés a kiválasztott munkahellyel. A munkaerő „értékesítése” – esetmenedzseri munka. Sokszor elegendő, ha a kliensek maguk keresnek munkahelyet és erre készítjük fel őket.
- Követjük a klienseink sorsát, szükség esetén rendszeres kapcsolatot tartunk a munkavállalóval, illetve a munkaadóval.
Alapítványunk munkatársai a mentális zavarral élő megváltozott munkaképességű emberek munkához segítésének módszertanát a kilencvenes években dolgozták ki. Az OFA (Országos Foglalkoztatási Közalapítvány) támogatásával 2004-ben jelent meg a Hatékony munkarehabilitáció pszichiátriai és pszichoszociális problémákkal élők számára című kiadvány. Ezen kiadvány frissítése folyamatban van, hamarosan elérhető e-book formájában az alapítvány honlapján.